Radovi na izgradnji nove Kompostane Herešin idu svojim tijekom

Radovi na novom postrojenju Kompostane Herešin polako ulaze u završnu fazu. Ovih dana završene su nosive konstrukcije obje hale i natkrivenog međuprostora, a radi se i na betoniranju podloge u natkrivenom prostoru. Radovi se odvijaju prema vremenskom planu, a ravnanje podloge obavlja se i noću kako bi sve bilo spremno za daljnje poslove koji se još moraju obaviti.

Podsjetimo, Kompostana Herešin modernizacijom i proširenjem dobit će najmoderniji sustav kompostiranja u Hrvatskoj. Biti će to prva takva tehnologija koja će se koristiti u jednoj kompostani, a koju je osmislila i patentirala tvrtka Tehnix u suradnji s nizom stručnjaka iz akademske zajednice, poput predstavnika zagrebačkog Fakulteta kemijskog inženjerstva i Akademije tehničkih znanosti. Novi način kompostiranja, osim što smanjuje vrijeme potrebno za dobivanje kvalitetnog komposta, neizostavan je dio modernih svjetskih pogona za kompostiranje jer omogućuje bolju kontrolu koja se odnosi na zaštitu okoliša kao što je nastajanje mirisa, plinova, prašine i izgleda okoliša.