Školarci OŠ “Braća Radić” posjetili Kompostanu Herešin

Učenici 6. razreda i 5. razreda OŠ “Braća Radić” posjetili su danas Kompostanu Herešin kako bi se upoznali s najmodernijim sustavom kompostiranja u Hrvatskoj.

Školarce je Kompostanom provela Petra Kolarić Kapusta, tehnolog gospodarenja otpadom te im detaljno predstavila sve strojeve i faze kroz koje prolazi biorazgradivi otpad i postaje kompost prve klase DomKo.

Školarcima je objašnjena nova tehnologija koja omogućava znatno kraće kompostiranje biorazgradivog komunalnog otpada. Do sada se kompost uobičajeno proizvodio u roku od 10 do 12 tjedana, dok se u novom pogonu kvalitetan eko kompost proizvodi u gotovo upola kraćem vremenu, odnosno za 6 do 8 tjedana.

Novi način kompostiranja, osim što smanjuje vrijeme potrebno za dobivanje kvalitetnog komposta, neizostavan je dio modernih svjetskih pogona za kompostiranje jer omogućuje bolju kontrolu koja se odnosi na zaštitu okoliša kao što je nastajanje mirisa, plinova, prašine i izgleda okoliša.